Hranická Hubertská mše B dur - Petr Vacek/Vladimír Vyhlídal
Popis
Hranická mše B dur je již třetí českou hubertskou mší. První hubertská mše B dur, vznikla v roce 1991, je určena pro menší, spíše venkovské kostely a byla věnována našim myslivcům. Druhá hubertská mše Es dur, vznikla v roce 1995, je určena pro nejslavnostnější a nej- významnější události, byla věnována Řádu svatého Huberta. V roce 2009 vzniká další hubertská mše - Hranická. Je určena především pro menší akce osobnějšího charakteru, pro hraní v přírodě, např. před honem, před kynologickou, střeleckou nebo jinou mysliveckou akcí, ale také pro hraní při zahájení nebo zakončení školního roku nebo při promoci. Je věnována trubačům Střední lesnické školy v Hranicích, proto nese název Hranická hubertská mše.
Rádi bychom zdůraznili starou tradici a myšlenku tzv. předchozího troubení mše, tj. hraní mše před vybranou akcí. Mše navodí příjemnou atmosféru a zpříjemní společně strávené chvíle svou svěžestí a optimismem. Není obtížná, pokud se jedná o tónový rozsah, neobsahuje žádný krytý tón. Part borlice obsahuje pouze tři tóny. Vícehlas ve zpěvu je vypsaný. Celá partitura je pro jednoduchost psána v C dur, a to včetně zpěvové linky, zní však v B dur podle loveckých nástrojů. Pokud má druhá lesnice předepsáno v partu c1, lze tento tón v případě potíží nahradit tónem c2. Věnujte prosím pozornost interpretaci mše, hrajte ji tak, aby zněla laskavě a mile.
Předkládaná partitura díla je co do délky maximální. Mši je ale možno podle potřeby libovolně krátit, což vřele doporučujeme. Lze například vypustit opakování (repetice) nebo si vybrat jen určité části, např. jen 3 části. Mše pak nebude trvat ani tři minuty. Nezapomínejte prosím na osvědčenou zásadu, že méně (hraní), znamená více. Vždy je určitým oceněním trubače, pokud obecenstvo řekne: "bylo to pěkné, škoda, že nehráli více". Opačná reakce budiž vždy pro soubor varováním, že špatně volili délku programu.
Mši je možné hrát také v kostele, neboť obsahuje všechny části ordinaria, tj. Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Benedictus a Agnus Dei. Dále mše obsahuje části Ohlášky, Introdukce a Finále. Partitura je zpracována pro borlice, lesnice a zpěv. Mši lze ale také hrát např. jen na lesnice nebo na borlice. V tomto případě doporučujeme provést drobné úpravy tak, aby skladba co nejlépe zněla. Mši by neměl hrát příliš veliký soubor trubačů, aby byla zachována její prostota, jednoduchost a půvab. Část nazvaná Ohlášky je ryze praktickou částí, kterou hrajte pouze před začátkem mše, případně po jejím skončení. Trubači mohou svolávat publikum, ohlašovat sdělení, případně se s posluchači netradičně rozloučit. Při koncertním provedení je vhodné zařadit mezi jednotlivé části krátké průvodní slovo.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.